• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

غیرت و تعصب

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام
پاسخ : غیرت و تعصب

به نقل از نیرمـا)΄ :
ولی بر طبق سوابق و حوادث ی که خودم دیدم موقعی که یه نفر مزاحم ناموس تون میشه دعوا نکنید بهتره ! چون به اصطلاح همون ناموس شما اصلا این کار رو دوس نداره ! کلا خانوما از درگیری بدشون میاد حتی اگه سر اونام باشه ! مثلا یکی به خواهرتون متلک میندازه و شما باهاش هستین ! شما فکر می کنید بهتره برید دو سه تا دست و پا بشکنید تا خواهرتون احساس آرامش کنه ولی خواهرتون بر عکس میخواد شما نادیده بگیرید و اصلا توجه نکنید چون طرف ارزششو نداره !

البته این نظر منه ! نظر دخترای سمپادیا چی ه ؟ :-?
خب منکه منظورم این بود که با خانمی که همراهتونه دلیلی نداره مواخذه اش کنید واسه رفتار یکی دیگه . نه که الزاما برو اون طرفم بزن :-" این بیشترین مشکلیه که من شنیدم شکایت دارن ازش ;;) یعنی تو همین مثال دعوا هم بکنه نباید برگرده بعدش با خواهرش هم اخم و تخم کنه
اینکه از درگیری بدمون میاد درسته
اون لحظه هم که یهو میبینیم این اقا که همراه ماست کنترلشو از دست داده و یه سر و صدا و جو عصبی ایجاد میشه درسته و خیلی بده و ترسناک حتی :-" چون نگران میشن برای شما و قطعا اهمیت این از مزاحم بیشتره .
صرفا تشنج ایجاد میکنه و روز رو خراب میکنه

اما در عمل ، یاراجع به این مثال ، خب من مطمئنم نمیتونم بگم نه شما هرچی شد نادیده بگیرید و خواهرتون هم راحته :-? چون این میتونه اهمیت ندادن به خواهرتون براش تلقی بشه و اینکه خب توقع داره وقتی کنار شماس یه فرقی کنه با وقتی که تنهاس

بنظر من اینجا اگه شرایطش هس که وانمود کنید نشنیدید بهتره نادیده بگیرید :-"
ولی اینکه بشنوید و براتون مهم نباشه .. :-? نمیتونم به همه ی دخترا تعمیمش بدم حرف Bahar رو

BaNue SoRkh

Kian.a
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از نیرمـا)΄ :
میتونیم از یک دید دیگه به موضوع هم نگاه کنیم !
تا الان بحث در مورد غیرت و تعصب "مرد" در برابر "زن" بوده ( پدر به دختر ، برادر به خواهر ، شوهر به همسر ) .

به این موضوع فکر کردید که "زن" هم نسبت به "مرد" غیرت و تعصب داره یا نه ؟

من فکر میکنم این حس غیرت در خانوم ها قوی تر باشه اما چون قدرت جسمی شون به اندازه مرد ها نیست زیاد بروز پیدا نکرده ! نظر شما چیه ؟
خانوما هم غیرت دارن ولی اسم اونو معمولا نمیذارن غیرت میگن حسادت.یعنی حدود 99%حسادت های خانوما نسبت به هم جنس مخصوصا در برابر بر خورد با همس (یا هر کس دیگه) مون غیرت اقایونه به اسم و به گونه ای دیگه,مسلمل ما وقتی میگیم غیرت برای خانوما نمیتونیم انتظار داشته باشیم خانوما هم مثل اقایون بخوان پاشن برن دعوا .اونا یجوره دیگه ای اون حسشونو نشون میدن.
غیرت و تعصب وجودش خوبه معمولا خیلی از افراد با همین غیرتشون اون توجه و علاقشون رو نشون میدن.ولی نوع برخورد موقع این حس و میزانش خیلی مهمه.واقعا دخترا از دعوا مخصوصا اگر خودشون علتش باشن خوششون نمیاد.
ولی در کل نبودش هم خیلی بده.(والبته همین غیرت و تعصب در جامعه حد و مرزایی به وجود میاره که نیازه و نبودش مشکل ساز)

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

تقریبا منظور بنده رو فهمیدید ! در واقع من نمیخوام مقایسه کنم ببینم غیرتی شدن مرد و زن چه تفاوتی داره ! صرفا میخوام بدونم وقتی یکی مزاحم شوهر یه خانومی میشه ( مثلا یه خانوم :-") زن اون آقا غیرتی میشه ؟ اون حالت غیرتی شدنش به چه صورت ه ؟ مثل ه آقایون یه خشم درونی شدید بهش دس میده؟ :))
اگه اینطور باشه پس غیرت و تعصب در هر دو جنس وجود داره و فقط نحوه بروزش فرق میکنه !

در مورد اینکه طرف وقتی مزاحم خواهرش میشن میره خواهرشم اذیت میکنه یا دعواش میکنه یا محدودش میکنه باید بگم اون خانوم هیچ تقصیری نداره ! می دونید شبیه به چیه ؟

مثلا من با ماشین یه خانوم رو زیر کنم ، 100% هم من مقصر باشم ! خب ؟ بعد داداشش بیاد با من دعوا کنه ! بعد بره خونه اون رو هم دعوا کنه ! حالا من به اون خانوم آسیب جسمی زدم ولی وقتی مزاحمش بشم روحی ه !

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نظر من غیرت به طور کلی توی هر دو جنس وجود داره . یعنی غیرت اگر محافظت از افراد جامعه در مورد آسیب اجتماعی در نظر گرفته بشه ؛ اون زمان زن هم وقتی می بینه شوهرش مورد مزاحمت (نوعی آسیب اجتماعی) قرار گرفته سعی می کنه برای دفاع از اون تلاش کنه . اگر هم قدرت کافی برای دفاع نداشته باشه به هر حال اون حس و تلاش برای دفاع هست که به نظر من به این میگن غیرت .
فکر می کنم تفاوت غیرت زن و مرد فقط در نحوه بروزش هست .

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی

دعوا که بدترین حالته! خیلی واضح به خانمی که همراهتونه میفهمونید که ضعیفه و زیر سلطه ی شماست و این باعث نفرتش از شما میشه!

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از نیرمـا)΄ :
تقریبا منظور بنده رو فهمیدید ! در واقع من نمیخوام مقایسه کنم ببینم غیرتی شدن مرد و زن چه تفاوتی داره ! صرفا میخوام بدونم وقتی یکی مزاحم شوهر یه خانومی میشه ( مثلا یه خانوم :-") زن اون آقا غیرتی میشه ؟ اون حالت غیرتی شدنش به چه صورت ه ؟ مثل ه آقایون یه خشم درونی شدید بهش دس میده؟ :))
اگه اینطور باشه پس غیرت و تعصب در هر دو جنس وجود داره و فقط نحوه بروزش فرق میکنه !

در مورد اینکه طرف وقتی مزاحم خواهرش میشن میره خواهرشم اذیت میکنه یا دعواش میکنه یا محدودش میکنه باید بگم اون خانوم هیچ تقصیری نداره ! می دونید شبیه به چیه ؟

مثلا من با ماشین یه خانوم رو زیر کنم ، 100% هم من مقصر باشم ! خب ؟ بعد داداشش بیاد با من دعوا کنه ! بعد بره خونه اون رو هم دعوا کنه ! حالا من به اون خانوم آسیب جسمی زدم ولی وقتی مزاحمش بشم روحی ه !
مثالت اصلا مثال خوبی نیست. اگه طرف رفته باشه وسط خیابون در حالی که حواسش به اطرافش نبوده و ماشین زیرش کرده، باید دعواش کرد که حواست کجا بود؟ قطعا بخشیش هم به شخصیت خود اون خانوم ارتباط داره. نمیشه گفت اصلا ربط نداره.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از amparisay :
مثالت اصلا مثال خوبی نیست. اگه طرف رفته باشه وسط خیابون در حالی که حواسش به اطرافش نبوده و ماشین زیرش کرده، باید دعواش کرد که حواست کجا بود؟ قطعا بخشیش هم به شخصیت خود اون خانوم ارتباط داره. نمیشه گفت اصلا ربط نداره.

اگه یه دور دیگه مثال رو با دقت بخونی می بینی که نوشتم 100% من مقصر باشم !
در ضمن ! من دیدم یا خانوم با شخصیت و کاملا محجوب رو که بازم مزاحمش شدن ! خب اون بیچاره چیکار کنه وقتی یه عده ولگرد مشغول زشت کاری ن ؟ باید اون خانوم که گناهی نداره بخاطر چند تا بی سر و پا بازخواست بشه ؟

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

هوالعالی
همیشه به این تاکید شده که مرده و غیرتش. آدم باید به ناموس خودش غیرت داشته باشه. ولی به نظرم شفاف سازی نشده.
الان یکی اومد متلک انداخت. چیکارش کنی که با غیرت باشی؟
چطور احکام با دقت بالایی تفسیر شدن، غیرت چرا تدقیق نشده؟
باید دست ناموست رو بگیری ببری، یا وایسی بد و بیراه بگی، یا بزنی و بخوری خون بریزی؟

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

عزیز دل برادر، یه سری مسائلی رو تو داری مطرح می کنی که از اساس اشکال دارن.
1- میگی 100 درصد هم من مقصر باشم. توی مثالی که می زنی، نمیشه که بگیم 100 درصد تقصیر اون مردیه که مزاحمت ایجاد می کنه که! اگه واقعا 100 درصدش تقصیر اون مرده باشه، و برادرش یا همسرش یا پدرش به اون خانوم گیر بده، اون تعصب نیست، روانی بودنه. اون آدم باید تحت درمان قرار بگیره. مثالت به نظرم زیاد سودی نداره.
2- اون خانومی که یه عده "بی سر و پا" مزاحمش میشن، اگه کسی روش غیرتی نداشته باشه، تا ابد توسط همون بی سر و پاها مزاحمت براش ایجاد میشه. نقش غیرت و تعصب مثبت رو اینجا میشه دید که با حضور یه مرد با جذبه، اون افراد حساب کار دستشون میاد و مزاحمتی دیگه ایجاد نمی کنن.
در کل باید گفت که نمونه هایی که مزاحم یه خانوم با شخصیت بشن افراد بی سر و پا، خیلی کمتر از کسیه که خودش هم بخواد. به نظرم قبل از هر دعوایی باید بدون تعصب نگاه کرد که چه کسی واقعا مقصر بوده.
در مورد تعصب جنس مونث هم باید بگم 100 برابر بیشتره، و البته بله نحوۀ بروزش فرق می کنه. مرد عصبانی میشه و عصبی شدنش نمود فیزیکی ممکنه پیدا کنه. زن عصبانی میشه و نمودش توی حرکاتش بیشتر با صبوری همراهه. اون مزاحمتی که میگی رو هم فکر نکن که وجود نداره. مردا بی سیاست هستن و این مزاحمتا رو علنی انجام میدن. زنا با سیاست هستن و این مزاحمتا رو در خفا و با زیرکی انجام میدن.

milad.a

milad.a
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر

دوستان موضوع غیرت و تعصبه اکثرا همه فقط به غیرتشگیر دادن و تو این غیرت هم فقط به غیرت جنس مخالف ^#^

مساله فقط این نیست غیرت و تعصب برای چیزای دیگه هم وجود داره مثل قومیت ملیت کشور تیم فوتبال و خیلی چیزای دیگه غیرت و تعصب اینه که وقتی یکی میاد به ملیتت قومیتت توهین می کنه جوری جوابشو بدی که خودش هم قانع بشه که کار اشتباهی کرده و بیاد عذر خواهی کنه :لایک

این نیست که هر چیزمخالف با ذهنیتت شنیدی بیای بگی من غیرت دارم پس بزنم خونو خونریزی راه بندازم همه بلدن دعوا کنن ولی افراده کمی بلدن با حرف زدن فرد مقابل قانع کنن ودر اخر غیرتی هم باشن :D

آخرین ویرایش:

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از amparisay :
عزیز دل برادر، یه سری مسائلی رو تو داری مطرح می کنی که از اساس اشکال دارن.
1- میگی 100 درصد هم من مقصر باشم. توی مثالی که می زنی، نمیشه که بگیم 100 درصد تقصیر اون مردیه که مزاحمت ایجاد می کنه که! اگه واقعا 100 درصدش تقصیر اون مرده باشه، و برادرش یا همسرش یا پدرش به اون خانوم گیر بده، اون تعصب نیست، روانی بودنه. اون آدم باید تحت درمان قرار بگیره. مثالت به نظرم زیاد سودی نداره.
2- اون خانومی که یه عده "بی سر و پا" مزاحمش میشن، اگه کسی روش غیرتی نداشته باشه، تا ابد توسط همون بی سر و پاها مزاحمت براش ایجاد میشه. نقش غیرت و تعصب مثبت رو اینجا میشه دید که با حضور یه مرد با جذبه، اون افراد حساب کار دستشون میاد و مزاحمتی دیگه ایجاد نمی کنن.
در کل باید گفت که نمونه هایی که مزاحم یه خانوم با شخصیت بشن افراد بی سر و پا، خیلی کمتر از کسیه که خودش هم بخواد. به نظرم قبل از هر دعوایی باید بدون تعصب نگاه کرد که چه کسی واقعا مقصر بوده.
در مورد تعصب جنس مونث هم باید بگم 100 برابر بیشتره، و البته بله نحوۀ بروزش فرق می کنه. مرد عصبانی میشه و عصبی شدنش نمود فیزیکی ممکنه پیدا کنه. زن عصبانی میشه و نمودش توی حرکاتش بیشتر با صبوری همراهه. اون مزاحمتی که میگی رو هم فکر نکن که وجود نداره. مردا بی سیاست هستن و این مزاحمتا رو علنی انجام میدن. زنا با سیاست هستن و این مزاحمتا رو در خفا و با زیرکی انجام میدن.

در مورد قسمت اول حرف ت باید بگم که به هرحال آدم که نمیتونه هر بار که کسی مزاحم شد رفت گریبان طرف رو گرفت ! پلیس رو گذاشتن واس چی پس ؟

در مورد قسمت دوم حرفت موافقم.زنا با سیاست و مخفیانه مزاحم میشن.

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از اخوی! :
هوالعالی
همیشه به این تاکید شده که مرده و غیرتش. آدم باید به ناموس خودش غیرت داشته باشه. ولی به نظرم شفاف سازی نشده.
الان یکی اومد متلک انداخت. چیکارش کنی که با غیرت باشی؟
چطور احکام با دقت بالایی تفسیر شدن، غیرت چرا تدقیق نشده؟
باید دست ناموست رو بگیری ببری، یا وایسی بد و بیراه بگی، یا بزنی و بخوری خون بریزی؟
اخوي عزيز متلك انداختن از پايه يه مشكل روانيه
وقتي كسي متلك ميندازه بايد ديد كه جامعه به اون چي ياد داده
بايد ديد تو مدرسه چي بهش ياد دادن
برخورد با كسي كه متلك ميندازه نبايد برخورد جدي باشه
بايد بهش فهموند كه حرفش مسخرس و از نظر بقيه هيچ ارزشي نداره
بايد جامعه كمكم بهش بفهمونه

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

بعله اونی که متلک میندازه بنده خدا بیماره..اگه قرار باشه تو هم (توی نوعی رو عرض میکنم مخاطب خاصی ندارم) باهاش کل کل کنی که کاری درست نمیشه فقط درگیری ها به سمت بی نهایت میره.

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

هوالعادل

بیمار؟
هتک حرمت جرمه پسر،
معتاد مجرم نیست، بیمار است! کی گفته؟ مجرمه. مجرم.

×بحث مربوط به انتخابات و سیاست و ..و پاک شد.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

×دوستان کمی از بحث خارج شدید مجبور شدم بعضی تغییرات رو انجام بدم به دلایل امنیتی و حفظ حریم دوستانه بین کاربران. لطفا از حیطه موضوع اصلی خارج نشید و صرفا از دید جامعه شناسی به موضوع نگاه کنید . ممنون که رعایت می کنید.این آخرین تذکره در صورتی که دوباره موضوع منحرف بشه با کاربر مربوطه برخورد میشه.

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95

تو یه فیلمی میگف:غیرت ینی نزاری آزاری از غیر به ناموست برسه نه این که خودت باعث آزارش بشی!

متاسفانه بعضی ها به اسم غیرت هرکاری میکنن،ینی مرده سر زنش داد بزنه و بزنتش هم به اسم غیرت در میره درحایکه اینطور نیست!
بعضی آقایون هم مشکل بدبینی دارن و سر کوچکترین چیزی به اسم غیرت دعوا راه میندارزن.
بنظرم آدمی که غیرت داره آدم منطقی ای هست که درحالیکه خودش آزار روحی روانی ای به ناموسش نمیرسونه وقتی میبینه ناموسش نیاز به حمایت داره ازش حمایت میکنه طوری که ناموسش بتونه بهش تکیه کنه نه این که ازش بترسه!

×متاسفانه حتی تو سریالامون هم این موضوع بد نشون داده شده،مثلا پسره نصف خواهرش سن داره بعد اگه حرفی به خواهرش ک مسلما ازش عاقلتر و بالغتره بزنه میزارن به پای غیرتش!!!توی سریال سه پنج دو یادمه خیلی بد توصیف شده بودفمنکه واقعا حرص میخوردم!

+بعدم غیرت فقط این چیزی که تو ذهن اکثرمون هس ینی غیرت مرد نسبت به ناموسش نیس.یه انسان حالا چه مرد چه زن میتونه نسبت به کشورش،فرهنگش،غرورش و.... غیرت داشته باشه!

Tiny

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
زنجان

به نقل از رضا.د :
غیرت چیزی که چشم آدمو برای فهمیدن حقایق میبنده
تعریفت خیلی جالب نیست به نظرم.
مثال میزنم.x میره خیابون و خواهرشو با یه پسر دست در دست هم میبینه.میره ازش میپرسه که این پسره کیه و اون میگه دوستم.میگه با هم نامزدید؟ میگه نه فقط دوستیم.واسه خوش گذرونی.خب الان x غیرت داره ولی حق هم با x هستش.

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از Tiny :
تعریفت خیلی جالب نیست به نظرم.
مثال میزنم.x میره خیابون و خواهرشو با یه پسر دست در دست هم میبینه.میره ازش میپرسه که این پسره کیه و اون میگه دوستم.میگه با هم نامزدید؟ میگه نه فقط دوستیم.واسه خوش گذرونی.خب الان x غیرت داره ولی حق هم با x هستش.
نکته اینه که x هیچ حقی نداره.زندگی افراد و تصمیم بر چگونگی اون زندگی دست خودشونه

Tiny

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
زنجان

به نقل از گاندو :
نکته اینه که x هیچ حقی نداره.زندگی افراد و تصمیم بر چگونگی اون زندگی دست خودشونه
چرا داره/.وقتی میدونه خواهرش در اشتباهه و خواهرش نمیدونه در اشتباهه خب طبیعتا سعی میکنه اون از اشتباه در بیاره.x نسبت به خواهرش مسئوله

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از Tiny :
چرا داره/.وقتی میدونه خواهرش در اشتباهه و خواهرش نمیدونه در اشتباهه خب طبیعتا سعی میکنه اون از اشتباه در بیاره.x نسبت به خواهرش مسئوله

نسبت به برادرش چطور؟

بالا