• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
مشاور یا موسسه‌ی خوبی برای انتخاب رشته میشناسید؟ ممنون میشم معرفی کنید
مشاور یا موسسه هدفش اینه که شمارو کیسه کنه. هر سوالی داری همینجا بپرس که تقریبن از هر رشته‌ای اینجا دانشجو یا فارغ‌التحصیل هست یا نهایتن یه نفر رو براتون معرفی میکنن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
neverwhere
سال فارغ التحصیلی
1400
من اصلا نمی‌دونم باید از کجا شروع کنم حتی
فقط بر حسب علاقه بزنیم بریم پایین یا یه سیستم خاصی رو باید رعایت کنیم؟

Cloudy

:)
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مرند
سال فارغ التحصیلی
1400
تو انتخاب رشته چقدر مسافت و دوری شهر رو در نظر بگیریم؟ بهتره تا چه محدوده ای بزنیم؟

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی
بچه‌ها انتخاباتون رو به سه قسمت تقسیم کنید، یک سوم اول بالایی انتخاباتون اونایی که ایده‌آل محسوب میشن رو بذارید، یک سوم وسط اونایی که با توجه به رتبه‌تون معقول محسوب میشن (از سایت کانون چک کنین پارسال با رتبه شما قبولیا چی بوده) و یک سوم آخر هم بذارید به عنوان کف اگر حتما میخواید برید.
اول یه جا رشته‌های مورد علاقه و دانشگاه‌هایی که اون رشته‌هارو دارن بنویسید و برای خودتون الویت‌بندی کنید. از الویت بالاتر بچینید به الویت پایین‌تر. باید جوری بچینید که الویت ۱۲ رو به الویت مثلا ۲۰ ترجیح بدید. الویت‌بندی هم کاملا به خودتون بستگی داره، چه رشته‌ای دوست دارید، چه شهری زندگی میکنید و اینجور چیزا. من درباره ریاضی فیزیک‌ها نظری نمیدم اما چیزی که تو تجربی ارجحه رشته‌س تا دانشگاه. یعنی منظورم اینه که نترسید بخاطر رشته‌ای که دوست دارید دانشگاه آزاد رو بالاتر از رشته ای که مورد علاقه‌تون نیست توی دانشگاه دولتی بزنید (اگر مشکلی از بابت شهریه ندارید).
در مورد مسافت هم باز به خودتون و رتبه‌تون بستگی داره دیگه. بستگی داره شهرتون کجا باشه، چه رشته‌ای بخواید برید، خانواده گیر میدن به دوری یا نه. من خودم اینطوری بودم که شهر بزرگ دلم میخواست همیشه چون امکانات بیشتری داره و مسافت برام مهم نبود، بعضیا میگن نزدیک باشه بزرگی و کوچیکیش برامون مهم نیست. اینا همش بستگی به خودتون داره و سر همیناس که الویت‌هاتون شکل میگیره.
به همه چیزم فکر کنین مخصوصا بچه‌هایی که رتبه‌شون به دکترای حرفه‌ای میخوره، به این فکر کنین که شما ۶ یا ۷ سال تمام وقت دانشجویین و اگر دور باشید ترمی نهایتا یک بار میتونین برید شهرتون، خیلیا به همین دلیل شهرای نزدیک میزنن چون واقعا سخته هم اونهمه درس رو بخونی، هم کلی کار کنی هم بعد از همه اینا برگردی خونه غذا بپزی برا خودت مثلا.
خلاصه فکر کنم ده روز وقت دارید، این ده روز حسابی فکر کنین سر الویت‌هاتون و مشورت کنید. اگرم در فکر مهاجرت هرچه سریعتر هستید بنظرم سمت رشته‌های دکترا نرید.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
تو انتخاب رشته چقدر مسافت و دوری شهر رو در نظر بگیریم؟ بهتره تا چه محدوده ای بزنیم؟
بستگی داره به رشته و دانشگاهش. باید رشته دانشگاه اینا بگی که بین چی و چی مقایسه میکنی.

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
بچه ها سنجش یه ویژه نامه‌ی راهنمای انتخاب رشته گذاشته تو سایتش، یه مقدار حجمش زیاده ۵۰ صفحه ست، اما من کلش رو نگاه کردم و به اصطلاح تورقی کردم و چیز بدی نیست. البته لزوما بدرد انتخاب رشته نمیخوره، بیشتر به این درد میخوره که بفرض اگه میخواید چیزای پایه رو بدونید مثلا میخواید بدونید "بومی گزینی" چیه .. اونجا خیلی خوب توضیح داده، از اینکه برید تو سایتا بگردید بهتره. یا تعهد خدمت رو شفاف نوشته.

یسری جدول هم داره اخرش رشته‌ها رو با موضوعشون دسته بندی کرده، البته باگ هم داره مثلا رشته‌ی مکانیک بیوسیستم بیشتر به دسته‌ی مکانیک میخوره تا به دسته‌ی پزشکی و بهداشت!!
ولی یه دید کلی بهتون میده، اما هر رشته‌ای رو که میخواید بزنید یه سرچی بکنید، چارتش رو ببینید.

توران

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
کسی میدونه دفترچه انتخاب رشته رو کی میزنن؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics

Dlrb_86

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام وقت همگی بخیر
من سال اول دبیرستان هستم و میخوام رشته شیمی رو برای دانشگاه انتخاب بکنم .
علاقه زیادی به رشته شیمی محض دارم و با توجه به صحبت های مشاورای مدرسه و همینطور دبیرامون در رابطه با رشته دبیرستان به شک افتادم
در حال حاضر تجربیم ولی این صحبت که بهتره برم ریاضی چون مباحث ریاضی توی شیمی محض پررنگتره هست و بعضی از مشاورینمونم میگن بهتره تجربی بمونم.
ممنون میشم کسایی که این رشته و کلا تو دانشگاه با رشته شیمی سرو کار دارن بهم کنند.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
سلام وقت همگی بخیر
من سال اول دبیرستان هستم و میخوام رشته شیمی رو برای دانشگاه انتخاب بکنم .
علاقه زیادی به رشته شیمی محض دارم و با توجه به صحبت های مشاورای مدرسه و همینطور دبیرامون در رابطه با رشته دبیرستان به شک افتادم
در حال حاضر تجربیم ولی این صحبت که بهتره برم ریاضی چون مباحث ریاضی توی شیمی محض پررنگتره هست و بعضی از مشاورینمونم میگن بهتره تجربی بمونم.
ممنون میشم کسایی که این رشته و کلا تو دانشگاه با رشته شیمی سرو کار دارن بهم کنند.
با توجه به اینکه الان زوده واسه کشف علاقه دانشگاهی، بهتره بین پزشکی و مهندسی انتخاب کنی. یعنی علاقه به شیمی رو نادیده بگیری.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سراب
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
پزشکی
من خودم اول دانشگاه هایی که برام اوکی و مقدور بودن رو یادداشت کردم بعد هم رشته هایی که ترجیح می‌دادم امسال قبول بشم و پشت نمونم رو نوشتم.

این دیتا ها رو آوردم روی یه جدول ۱۳×۴ قرار دادم، برا من ۴ تا رشته بود و ۱۳ تا دانشگاه (تو این مرحله فقط روزانه ها البته). بعد یکی یکی شروع کردم برحسب ترجیح دادن هام شماره گذاری کردم.
screenshot_20220804-131356_sfdl.jpg

حالا بعدش در ادامه اومدم پردیس ها و آزاد ها رو هم بین روزانه ها جا دادم. این شکلی که از خودم می‌پرسیدم " آیا من پزشکی اردبیل روزانه رو می‌خوام یا پزشکی تبریز پردیس رو؟" و بر حسب اون به ترتیب رو یه برگه دیگه می‌نوشتم.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
اول لیست دانشگاه هایی که دوست داری و قبول میشی. بعدش لیست رشته هایی که میخوای تو اونها دانشگاه ها میخوای بخونی. میشه چندتا نمودار درختی. بعدش اولویت بندی در یک لیست ادغام شده. بعد هی اون لیست بالا پایین میشه.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
نوبت دوم که تو مدرک درج نمیشه. پردیس بین الملل ظاهرا درج میشه. ولی هیچ کدوم از این عنوان ها مهم نیستند. نه واسه کنکور ارشد مهمه. نه واسه بازار کار مهمه نه واسه اپلای. اگر پولشو دارید فرصت تحصیل تو دانشگاه بهتر رو از دست ندید.

Dlrb_86

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
با توجه به اینکه الان زوده واسه کشف علاقه دانشگاهی، بهتره بین پزشکی و مهندسی انتخاب کنی. یعنی علاقه به شیمی رو نادیده بگیری.
بخوام اینجوری بهش فکر کنم به هر دو به یک میزان علاقه دارم ...

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
نوبت دوم که تو مدرک درج نمیشه. پردیس بین الملل ظاهرا درج میشه. ولی هیچ کدوم از این عنوان ها مهم نیستند. نه واسه کنکور ارشد مهمه. نه واسه بازار کار مهمه نه واسه اپلای. اگر پولشو دارید فرصت تحصیل تو دانشگاه بهتر رو از دست ندید.
صرفا به جای اسم دانشکده میزنه پردیس
پارسال با این حرف منو خیلی خوب راهنمایی کردین
جدی بگیرین پردیس ها رو بچه ها

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
به بومی‌گزینی توی انتخاب رشته اصن توجه نکنین! نهایتا ممکنه اون رشته رو قبول نشین پایینیشو بشین. بومی‌گزینی (ناحیه‌ای، منطقه‌ای الخ.) دادهٔ بیهوده ست مگه این که بخواین چیزی قبول شین که فقط از بومی جای خاصی می‌گیره مث فرهنگیان که حسابش جداست.

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
به بومی‌گزینی توی انتخاب رشته اصن توجه نکنین! نهایتا ممکنه اون رشته رو قبول نشین پایینیشو بشین. بومی‌گزینی (ناحیه‌ای، منطقه‌ای الخ.) دادهٔ بیهوده ست مگه این که بخواین چیزی قبول شین که فقط از بومی جای خاصی می‌گیره مث فرهنگیان که حسابش جداست.
رشته ای مثل پرستاری که بومی استانه ۸۰ درصد ظرفیتش رو همون استان پر میکنه، حالا اگه بهش توجه نشه تو تجربی بعضا انتخاب رشته میره بالای ۲۰۰ .. ۲۵۰ تا انتخاب
بومی گزینی مهمه که بدونی چی رو نگه داری چی رو حذف کنی.

MRz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
شهریه متغیر پردیس هزینش بیشتر درمیاد یا آزاد سازی مدرک؟

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
رشته ای مثل پرستاری که بومی استانه ۸۰ درصد ظرفیتش رو همون استان پر میکنه، حالا اگه بهش توجه نشه تو تجربی بعضا انتخاب رشته میره بالای ۲۰۰ .. ۲۵۰ تا انتخاب
بومی گزینی مهمه که بدونی چی رو نگه داری چی رو حذف کنی.
خب خودت میگی بومی استان. منم گفتم رشته‌هایی که فقط از یه جا می‌گیرن فرق می‌کنه. اصنم یادم نبود جز فرهنگیان چیز دیگه‌ای بومی بگیره صرفا.

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر